PYRZYCE. Oszukali seniorkę i ukradli ponad 50 tysięcy złotych

Karolina Nowak
Karolina Nowak
Udostępnij:
Przestępcy podając się za fałszywych krewnych i funkcjonariuszy Policji oszukali 69-letnią mieszkankę powiatu pyrzyckiego.

Seniorka utraciła pieniądze w kwocie ponad 56 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o wzmożoną ostrożność.

W miniony czwartek (12.12) policjanci z pyrzyckiej komendy otrzymali zgłoszenie, że 69-latka została oszukana przez kobiety podające się za córkę i funkcjonariuszkę policji.

ZOBACZ TEŻ:

Na telefon stacjonarny pokrzywdzonej zadzwoniła kobieta, która w trakcie rozmowy przedstawiła się jako córka seniorki i powiedziała że, spowodowała wypadek i szybko potrzebne są jej pieniądze na kaucję by nie zostać zatrzymaną przez policję. Kilka minut później by uwiarygodnić słowa fałszywej córki, zadzwoniła fałszywa policjantka potwierdzając wersję poprzedniczki o wypadku. Następnie skontaktowała się z seniorką na telefon komórkowy i poinformowała że, po pieniądze zgłosi się policyjny kurier. Seniorka więc spakowała wszystkie pieniądze jakie posiadała w mieszkaniu i przekazała je mężczyźnie, który chwilę po zakończonej rozmowie telefonicznej zapukał do jej drzwi.

ZOBACZ TEŻ:

W sumie ponad 56 tysięcy złotych w polskiej i zagranicznej walucie trafiło w ręce oszustów, zanim kobieta zorientowała się, że stała się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów bądź funkcjonariuszy CBŚP zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych działań, odłóżmy słuchawkę i wykręćmy numer 997 najlepiej z innego telefonu.

ZOBACZ TEŻ:

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Charakterystycznym zachowaniem tego typu oszustów jest niedopuszczenie do tego by senior rozłączył rozmowę, po to by uniemożliwić mu kontakt z inną osobą - przed odebraniem od niego pieniędzy.

Seniorze! Upewnij się, że w prawidłowy sposób rozłączyłeś rozmowę z rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziesz pewny, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekaj jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) dopiero wtedy możesz wybrać kolejny numer np. na Policję a przede wszystkim do osoby najbliższej, która miała rzekomy wypadek i potwierdź tą okoliczność.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. a tym bardziej nie przyjeżdżają po odbiór gotówki.

ZOBACZ TEŻ:

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: PYRZYCE. Oszukali seniorkę i ukradli ponad 50 tysięcy złotych - Pyrzyce Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie