Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pyrzycki w obiektywie Jana Balewskiego ze Stargardu. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i jego otoczenie w Zaborsku, w gminie Warnice

Jan Balewski
Nie próżnują, tylko wciąż zwiedzają! Jan i Leokadia Balewscy byli na ziemi pyrzyckiej. Jan Balewski zabiera nas na fotograficzną wycieczkę do gminy Warnice. Tak wygląda barkowy kościół i jego otoczenie w Zaborsku. - Dziś coś pięknego z pobliskiego powiatu pyrzyckiego - mówi autor zdjęć.

Zaborsko - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice.

Wieś jest położona na styku wzniesień morenowych i pradoliny Miedwia. Na południe od niej linowo-szupakowe jezioro Zaborsko o pow. 44,6 ha. Kościół barokowy z 1721 r. (data na wschodniej ścianie) zbudowany ze średniowiecznej cegły. Posiada wysoką wieżę, barokowy ołtarz z 1725 r. z bogatą dekoracją snycerską. Pierwotnie połączony z amboną był fragment loży kolatorskiej z okresu budowy świątyni. Na drewnianym sklepieniu malowidła z 1930 r. w konwencji barokowej. We wsi zachowało się kilka domów ryglowych wąskofrontowych.

Jeden z nielicznych na Pomorzu Zachodnim kościołów utrzymanych w formach holenderskiego baroku. Mimo niewielkich rozmiarów prezentuje wybitne wartości architektoniczne, będąc dziełem znakomitego, choć dziś nieznanego warsztatu budowlanego. Wewnątrz bogaty wystrój, m.in. polichromia stropu z 1929 r.

Na miejscu obecnego kościoła znajdował się wcześniejszy, o metryce średniowiecznej. W okresie protestanckim był filią ewangelickiej parafii w Starym Przylepie. Obecny wzniesiony został w latach 1721-1723. W 1725 r. wnętrze świątyni wyposażono w ołtarz ambonowy i rzeźbę anioła chrzcielnego. Zapewne z tego samego czasu pochodziła empora muzyczna z parapetem ozdobionym dwunastoma obrazami. Przed połową XVIII w. wykonano barokową polichromię stropu z fasetą. Był to - obok dekoracji kościołów w Wierzbnie i Obrycie - jeden z trzech podobnych zespołów malowideł figuralno-ornamentalnych na ziemi pyrzyckiej. Składał się z trzech plafonów, w których przedstawiono symboliczną scenę Prawa i Ewangelii z Mojżeszem i św. Pawłem, Upadek Pierwszych Rodziców i Sąd Ostateczny.

W 1930 r. przeprowadzono remont kościoła, w wyniku którego uzyskał on nowy, neobarokowy hełm wieży, utracił zaś część dawnego, cennego wyposażenia i wystroju, na czele z barokową polichromią stropu. Na miejscu tej ostatniej malarz Ernst Fey, wykonał nowe, neobarokowe malowidła. Zbudowano nową emporę zachodnią oraz wewnętrzną drewnianą kruchtę przed wejściem południowym, a także wymieniono ławki. W 1946 r. kościół przejęty został przez katolików i poświęcony pod obecnym wezwaniem.
Od 1968 r. jest kościołem filialnym parafii w Starym Przylepie.
INFORMACJE: zabytek.pl

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto