Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RDLP: Sztuczna choinka rozkłada się 500 lat. Postaw na żywą

Anna Folkman
Anna Folkman
Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przygotowali w tym roku około 7 tys. choinek, które mieszkańcy mogą mieć w swoich domach. Pochodzą one ze specjalnie do tego przygotowanych plantacji bądź z cięć pielęgnacyjnych.

U leśników znajdziemy drzewka o różnej wysokości. Głównie są to świerki pospolite, ale dostępna również jest jodła kaukaska czy sosna.

- Wybór nie jest łatwy – zwróćmy jednak uwagę na odcień zieleni i gęstość igliwia. Każdy z nas ma inne wyobrażenie piękna - świerkowy zapach i aromat żywicy, a nawet nieco nieregularny pokrój, krzywy czubek – wszystko to nadaje wyjątkowy charakter każdemu, świątecznemu drzewku i sprawia, że każda choinka jest inna - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Żywe drzewko, co prawda może nam przysporzyć nieco więcej sprzątania, za to jest nieporównywalnie bardziej przyjazne środowisku. Możemy je łatwo zutylizować czy przekazać do kompostowni, gdzie powstaje z nich nawóz do obsypywania sadzonek.

Pocięte gałązki mogą zostać także wykorzystane jako płaszcz ochronny dla naszych roślin ogrodowych czy zostać przekazane do zoo. To przysmak dla niektórych zwierząt, ale i zabawka, na której mogą ostrzyć pazury.

ZOBACZ TEŻ:

Choinka przed szczecińskim urzędem ma ponad 12 metrów wysokości, a u podstawy niemal 5 metrów średnicy. Na choince jest ponad 10 tys. świetlnych ozdób. Czubek bożonarodzeniowego drzewka wieńczy podświetlana gwiazda. 

Zamek Książąt Pomorskich również został świątecznie podświetlony i ozdobiony. 

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie. Zobacz szczegółowy PROGRAM

Szczecin coraz bardziej świąteczny. Świeci choinka przed urz...

Leśnicy pozyskują drzewka podczas zabiegów hodowlanych lub oferują te pochodzące z plantacji choinkowych, na których hoduje się drzewka na choinki. Plantacje takie zakłada się np. pod liniami wysokiego napięcia, pod którymi ze zrozumiałych względów nigdy nie będzie wysokiego lasu. Drzewka te chronią też nasz klimat, ponieważ zanim trafią do naszych domów, tak jak inne drzewa pochłaniają dwutlenek węgla oddając tym samym tlen.

Sztuczna choinka rozkłada się minimum 500 lat, a sama ich produkcja powoduje wytwarzanie ogromnej ilości zanieczyszczeń. Trudno ją przetworzyć, gdyż jest to kombinacja plastiku i metalu, co nie jest łatwe w recyklingu. Mimo że mogą nam posłużyć po kilka lat, ich szkodliwość dla środowiska jest nadal bardzo duża.

CZYTAJ TEŻ:

ZOBACZ TAKŻE:

Sztuczne choinki mają duży wpływ na emisję dwutlenku węgla z powodu ich transportu na duże odległości. Kupując sztuczną choinkę przyczyniamy się zatem do tworzenia smogu - przekonuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Przy kupnie świątecznego drzewka pamiętajmy o sprawdzeniu źródła jego pochodzenia. Choinki z legalnych upraw posiadają specjalne etykiety, a te sprzedawane przez nadleśnictwa i leśnictwa wydawane są wraz z odpowiednią asygnatą. Na te elementy zwracają uwagę pracownicy straży leśnej podczas corocznej akcji kontroli „Choinka”. Informacje dotyczące zakupu wraz z cennikiem zamieszczane są na stronach internetowych nadleśnictw.

Wybierając na choinkę drzewko pochodzące z polskich lasów możemy bez skrupułów powiedzieć, że jesteśmy ekologiczni, a nade wszystko wnosimy do naszych domów niezastąpiony klimat świąteczny wraz z zapachem świeżego drzewka.

Najpiękniejsze polskie jarmarki świąteczne. Gdzie warto pojechać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto