Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejęcie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

Karolina Nowak
Karolina Nowak
Kwestia przejęcia kompleksu pałacowo-folwarcznego w Przelewicach przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego była tematem spotkania marszałka Olgierda Geblewicza i wicemarszałka Olgierda Kustosza z wójtem oraz radnymi gminy Przelewice. Doszło do niego 30 lipca br. Gmina od dłuższego czasu sygnalizowała problemy finansowe z utrzymaniem obiektu, dlatego Zarząd Województwa, doceniając jego szczególne walory, zdecydował się na przedstawienie oferty współpracy.

- To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Samorząd Województwa dostrzega potencjał tego miejsca oraz docenia zaangażowanie Gminy i próby jego wykorzystania. Zdajemy sobie także sprawę z trudności, które Państwo napotykają przy realizacji planów dotyczących ogrodu i jego utrzymania - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Na wiosenny spacer do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach...

Marszałkowie zaproponowali współpracę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą Przelewice. Pozwoliłaby ona zaprogramować środki finansowe, które korzystnie wpłyną na kondycję kompleksu. Odciążyłaby także budżet Gminy, a jednocześnie dawałaby gwarancję mieszkańcom gminy Przelewice dostępu do oferty ogrodu na dotychczasowych zasadach. Proces ten wymaga zgody Rady Gminy Przelewice i Radnych Województwa Zachodniopomorskiego.

- Współpraca wpłynie również na ożywienie gospodarcze okolicy, dając przy tym lokalnej społeczności możliwości do różnego typu działalności, które można prowadzić mając w sąsiedztwie taką atrakcję – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością gminy Przelewice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pyrzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto