Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział Pediatryczny w szpitalu w Barlinku zawieszony. Brakuje lekarzy, więc kuszą ich służbowym mieszkaniem

Anna Folkman
Anna Folkman
Archiwum
Od 1 października do końca tego roku został zawieszony 13- łóżkowy Oddział Pediatryczny w szpitalu w Barlinku. Dzieci kierowane są do innych placówek np. w Gorzowie czy Dębnie.

- Przyczyną decyzji o zwieszeniu pediatrii jest brak wystarczającej kadry lekarskiej na tym oddziale - mówi Marek Stankiewicz, prezes Szpitala w Barlinku. - Pacjenci, którzy zostali na oddział przyjęci, będą przebywać na nim do momentu wyleczenia. Od 1 października dzieci są kierowane do innych szpitali, np. do Gorzowa, Dębna czy innych okolicznych placówek. Chciałbym jednocześnie podkreślić, że Oddział Noworodkowy działa normalnie.

Aby oddział mógł wznowić działalność, szpital musi pozyskać lekarzy pediatrów zarówno do pracy, jak również na dyżury. Na oddziale średnio miesięcznie przebywało w tym roku 170 pacjentów, czyli około 6 dziennie.

- Szpital w Barlinku zmaga się z podobnymi problemami, jak szpitale w całej Polsce. Braki kadrowe to jedna z naszych bolączek. Kilka miesięcy temu udało nam się pozyskać lekarzy i wznowiliśmy działalność interny. Czynimy starania, aby pozyskać pediatrów do pracy w naszym szpitalu. Gwarantujemy nawet mieszkanie służbowe - dodaje Marek Stankiewicz.

ZOBACZ TAKŻE: Brakuje lekarzy, szpitale zamykają oddziały w całej Polsce! Sprawdź, gdzie już się nie wyleczysz [lista]

COMPONENT {"params":{"source":"nm","show_thumbnails":true,"prev_id":"14468699"},"component":"gallery"}

- Nie otrzymałem oficjalnej informacji na temat zawieszenia Oddziału Pediatrycznego w Barlinku. Nie ma obowiązku informowania o tym konsultanta wojewódzkiego - mówi prof. Tomasz Urasiński, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. - Kontaktował się ze mną konsultant wojewódzki na województwo lubuskie w dziedzinie pediatrii dr n. med. Tomasz Jarmoliński i mówił, że Gorzów jest bardzo zmartwiony perspektywą zamknięcia oddziału w Barlinku. Uważam, że w przypadku oddziałów pediatrycznych nie ma co się opierać na rachunkach ekonomicznych. Dzieci chorują szybko i bardzo często wymagają nagłej pomocy. Tak długo jak długo jest możliwe utrzymanie oddziałów terenowych, to powinny być one utrzymane. Jako konsultant wojewódzki nie mam na to jednak żadnego wpływu. Prawda jest taka, że w naszym województwie bardzo brakuje pediatrów. To nie jest problem tylko naszego regionu, nie jest też znany od dziś. To problem praktycznie całej Polski. Młodzi ludzie nie garną się do pediatrii, bo nie jest ona dyscypliną lukratywną i perspektywiczną. W sytuacji, kiedy populacja dziecięca spada, a spada - w województwie zachodniopomorskim po raz pierwszy w ubiegłym roku według rocznika statystycznego spadliśmy poniżej 300 tys. dzieci, to zapotrzebowanie na pediatrów także będzie malało. Niestety trend demograficzny na razie się nie odwraca. Kolejna sprawa to niestabilność. Zatrudnienie lekarza na kontrakt oznacza, że może on po roku lub dwóch latach pracy pozostać bez pracy. Jest wielu lekarzy działających jak wolni strzelcy, ale to ich nie satysfakcjonuje, bo nie daje stabilizacji. To chyba kwestia tego czegoś złego, co dzieje się w systemie ochrony zdrowia, bo to nie przecież tylko Barlinek. Codzienne słyszymy o podobnych problemach w całym kraju.

COMPONENT {"params":{"title":"CZYTAJ TEŻ:","is_photo":"1","ids":[19242741]},"component":"selected"}

W szpitalu w Barlinku brakuje obecnie jednego lekarza pediatry, stąd spółka zarządzająca szpitalem podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu pracy oddziału pediatrycznego, nie brakuje obsady neonatologii, czyli opieka nad noworodkiem jest zapewniona.

- Należy przy tym podkreślić, że w przypadku wielu dolegliwości i chorób, odchodzi się od hospitalizacji dzieci na rzecz świadczeń udzielanych w trybie ambulatoryjnym przez lekarza POZ, lekarza specjalistę lub na izbie przyjęć - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. - O ile to tylko możliwe i stan dziecka na to pozwala, leczenie odbywa się w domu, w warunkach najbardziej dziecku przyjaznych. Obecnie w oddziale pediatrycznym przebywa średnio jedno- dwoje dzieci na dobę.

W sytuacji czasowego wstrzymania pracy oddziału pediatrycznego szpital ma obowiązek zabezpieczenia pacjentom stosownej opieki medycznej w ramach zawartych umów.

- W tym zapewnienia konsultacji pediatrycznych, a w ich ramach badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń; transportu sanitarnego: w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym lub wynikającym z ciągłości udzielania świadczeń – pacjentom przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, z uwzględnieniem wskazań medycznych, do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, z zagwarantowaniem najkrótszego czasu transportu pacjenta, odpowiedniego do jego stanu zdrowia - dodaje Koszur.

Najbliższe szpitale zapewniające opiekę pediatryczną w ramach oddziału szpitalnego znajdują się w Dębnie, Choszcznie, Pyrzycach oraz w Gorzowie Wielkopolskim.

- Przypominamy, że w przypadku wyboru placówki przez pacjenta lub jego opiekuna prawnego (najczęściej w przypadku świadczeń planowych), nie obowiązuje ani rejonizacja ani wybór szpitala najbliżej miejsca zamieszkania - kończy Małgorzata Koszur.

ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zdrowia: Rozwój dziecka. Co świadczy o tym, że jest prawidłowy?
[xlink]33f72567-14b8-8eef-d5a1-e08be594325a,7798f40a-91d5-60a1-1bde-8ef3cb854b1f[/xlink]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pyrzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto